PPoradniki i ciekawostki
8 najlepszych programów Netflix do łatwej nauki angielskiego [+podpowiedzi]
12 marca 2022
Napisany przez Helenę M., nauczyciela języka angielskiego z certyfikatem TEFL, który przeprowadził ponad 500 lekcji online. Odwiedź profil Heleny tutaj.
Bądźmy szczerzy, w dzisiejszych czasach każdy lubi spędzać zbyt wiele czasu na oglądaniu seriali na Netflixie. Jest to przyjemny sposób na relaks i zapomnienie o codziennym stresie. Jednak może to być również świetny sposób na zdobycie nowych umiejętności w zakresie języka angielskiego. W rzeczywistości około 77% uczących się języka angielskiego ogląda filmy jako jedno z podstawowych zajęć językowych.
W przeciwieństwie do czytania książek, oglądanie seriali telewizyjnych poprawia umiejętności aktywnego oglądania i słuchania. Słuchasz, jak native speakerzy używają swojego języka ojczystego, śledzisz ciekawe wątki i uczysz się przy okazji nowego słownictwa!
Jeśli lubisz oglądać seriale na Netfliksie i jednocześnie chcesz poprawić swój angielski, dlaczego nie zrobić obu tych rzeczy? To świetny sposób na zabawę i oszczędność czasu. Zapoznaj się z naszymi wspaniałymi programami Netflix i wskazówkami, jak uczyć się angielskiego online!
8 najlepszych programów Netflix do nauki angielskiego
Jakie programy lubisz oglądać? Dobra wiadomość jest taka, że możesz oglądać dowolny gatunek serialu, który już lubisz (dramat, fantasy, kryminał, romans itp.) i świetnie się bawić, jednocześnie ucząc się angielskiego. Wybierz jeden z poniższych seriali, kierując się akcentem, poziomem trudności i tematyką, aby znaleźć najlepszy serial do tego, czego chcesz się nauczyć.
Przyjaciele
Innym popularnym amerykańskim sitcomem jest Friends. Czy pamiętasz ten kultowy serial? Sześcioro przyjaciół z Nowego Jorku, którzy uszczęśliwiali nas przez 16 lat, powraca teraz ponownie na Netflix. Jeśli uwielbiałeś oglądać ten serial, teraz możesz przypomnieć sobie ciekawe historie o wieloletniej przyjaźni szóstki przyjaciół (Rachel, Phoebe, Ross, Chandler, Joey i Monica), a przy okazji doskonalić znajomość języka angielskiego. Polecamy tę serię, ponieważ fabuły nie są skomplikowane, a dialogi często są powolne i mają przyjemne tempo. Przydaje się do zapoznania się z mową potoczną i często używanymi konstrukcjami zdań. Mimo że humor w serialu często koncentruje się na grze słów, nadal można zrozumieć fabułę i dobrze się bawić podczas oglądania.
Poziom trudności: łatwy.
The Great British Bake Off
Jeśli chcesz się skupić na brytyjskim angielskimto spróbuj tego programu. Poza tym, że jest to jeden z najpopularniejszych brytyjskich programów w historii, tworzy on przytulną atmosferę, która pomaga w nauce w bardzo łatwy sposób. The Great British Bake Off (znany również jako The Great British Baking Show w Wielkiej Brytanii) to telewizyjny pieczenia składający się z 11 sezonów 60-minutowych odcinków poświęconych pieczeniu. W przeciwieństwie do innych amerykańskich programów kulinarnych, które mogą być dość stresujące i bardzo szybkie, w tym programie połączenie uspokajającej muzyki, pięknych brytyjskich akcentów i ludzi wspierających się nawzajem jest doskonałe do płynnej nauki języka. Używany język jest przeważnie prosty i równomiernie rozłożony w czasie, ze zwrotami używanymi w codziennej komunikacji. Słownictwo koncentruje się głównie wokół pieczenia, ale często zawiera również słowa opisujące życie osobiste uczestników. Jeśli lubisz wypieki, przyjaznych ludzi i brytyjski akcent, ten program jest idealny dla Ciebie.
Poziom trudności: łatwy.
The Crown
A może obejrzysz najdroższy serial dramatyczny, jaki kiedykolwiek wyprodukował Netflix? The Crown to kolejny brytyjski hit na Netfliksie, który śledzi życie królowej Elżbiety II. Akcja rozpoczyna się w 1947 roku, sześć lat przed jej koronacją. Pierwsza część pokazuje ostatnie lata Elżbiety jako księżniczki i pierwszy rok jej panowania jako królowej. Zapowiedziano, że serial będzie miał sześć sezonów z 10 kontynuacjami (obecnie realizowane są cztery sezony). Akcenty są oczywiście brytyjskie (otrzymana wymowa), co sprawia, że serial jest świetną propozycją dla każdego, kto chce się nauczyć standardowego brytyjskiego angielskiego. Sceneria programu jest bardziej formalna, a język mniej potoczny niż w The Great British Bake Off, ale nadal jest to fantastyczny sposób, aby dowiedzieć się więcej o historii Wielkiej Brytanii i jej obecnym monarsze.
Poziom trudności: łatwy.
Teoria wielkiego podrywu
Ten popularny amerykański sitcom opowiada historię czterech niezręcznych społecznie przyjaciół naukowców z Kalifornii (Leonarda, Sheldona, Raja i Howarda) oraz ich normalnej sąsiadki Penny. 12 sezonów krótkich i zabawnych odcinków doskonale nadaje się do nauki nieformalnego języka angielskiego mówionego, codziennych wyrażeń i odniesień do kultury amerykańskiej. Odcinki są krótkie, co ułatwia wielokrotne oglądanie. Duża część serialu, zwłaszcza w początkowych sezonach, skupia się na fizyce, a żarty są często związane z naukami ścisłymi, więc przygotuj się na naukę kilku zaawansowanych słów. Pojawiają się też przykłady słownictwa z dziedziny inżynierii i nauk ścisłych. Ponieważ w serialu występuje wiele postaci z różnych kręgów kulturowych, można również usłyszeć różne angielskie akcenty.
Poziom trudności: łatwy do średnio zaawansowanego.
Sherlock (serial TV)
Sherlock to współczesna adaptacja opowiadań detektywistycznych Sir Arhura Conan Doyle'a o Sherlocku Holmesie. Znajomość oryginału nie jest konieczna, ale może zmienić Twoje spojrzenie na serial. Jest to brytyjski serial kryminalny składający się z 4 sezonów, których odcinki trwają około 90 minut. Serial śledzi losy "detektywa konsultanta detektywem" Holmesa, który pomaga policji metropolitalnej, głównie starszemu inspektorowi Gregowi Lestrade'owi, w rozwiązywaniu różnych przestępstw. Pomaga mu jego współlokator John Watson, który wrócił ze służby wojskowej w Afganistanie. Choć w serialu pojawia się cała gama różnych przestępców, stałym elementem jest konflikt Holmesa z jego śmiertelnym wrogiem, Jimem Moriartym. Jest to dobry wybór dla osób, które chcą poćwiczyć naukę współczesnego brytyjskiego języka angielskiego, a jednocześnie lubią dobry kryminał. Mimo że istnieje wiele seriali adaptujących Sherlocka Holmesa, ten kradnie show dzięki wspaniałym rolom Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana. Jeśli lubisz klasyczne kryminały z nowoczesną nutą, ten z pewnością przypadnie ci do gustu.
Poziom trudności: średniozaawansowany.
House of Cards
Jeśli jesteś fanem polityki po drugiej stronie stawu, spróbuj obejrzeć jeden z najbardziej intrygujących seriali telewizyjnych ostatnich lat - House of Cards. Ten serial to ostry dramat polityczny, który - zgodnie z aktualną sytuacją amerykańskich polityków - realistycznie przedstawia świat wysokiej polityki. Ukazuje świat chciwości, korupcji, nieposkromionej ambicji i zakulisowych rozgrywek we współczesnym Waszyngtonie. Głównym bohaterem serialu jest Frank Underwood, ambitny polityk demokratyczny, który z pomocą swojej żony Claire chce się zemścić na obecnym prezydencie, aby w końcu dostać się na fotel prezydencki. Język jest mieszanką prostej, codziennej mowy i bardziej skomplikowanego żargonu politycznego. Mimo że fabuła i sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, są fikcją, w serialu można znaleźć wiele przykładów użycia języka w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.
Poziom trudności: łatwy do średnio zaawansowanego.
Grey's Anatomy
Dla języka medycznego Grey's Anatomy jest doskonałym wyborem dla osób uczących się języka medycznego. 17 sezonów serialu z około 45-minutowymi odcinkami daje wgląd w stresujące życie lekarzy, którzy robią wszystko, by odnieść sukces w świecie specjalistów medycznych. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym Grace Hospital w Seattle, gdzie pięciu stażystów rozpoczyna swoją karierę chirurgiczną, ze szczególnym uwzględnieniem kariery i drogi życiowej dr Meredith Grey. Program gwarantuje widzom szeroki wachlarz bardziej zawiłych wątków związanych z licznymi i coraz dziwniejszymi przypadkami medycznymi oraz wszelkiego rodzaju relacjami osobistymi, takimi jak powierzchowne przyjaźnie w miejscu pracy czy namiętna miłość, a wszystko to przyprawione dużą dozą dramatyzmu. Ze względu na wyjątkowe połączenie wątków zawodowych i romantycznych, serial oferuje bogaty zasób słownictwa medycznego oraz zwrotów przydatnych w komunikacji międzyludzkiej.
Poziom trudności: średnio-zaawansowany do średnio-zaawansowanego.
Suits
Innym świetnym serialem do oglądania jest Suits. Jest to prawdopodobnie najlepszy serial do do nauki słownictwa z zakresu biznesowego języka angielskiego. Serial jest dramatem prawniczym rozgrywającym się w Nowym Jorku, składającym się z 9 sezonów po około 40 minut odcinków. Fabuła skupia się na byłym studencie, który ucieka przed aresztowaniem podczas akcji antynarkotykowej. Natrafia na Harveya Spectera, najlepszego prawnika w Nowym Jorku, i dostaje pracę w jego firmie, mimo że nigdy nie studiował prawa. W fabule występuje szef, który jest gotów zrobić wszystko, aby wykonać zadanie, oraz jego pracownicy, którzy zrobią dla niego wszystko. Program ten jest idealny dla osób planujących karierę prawniczą, ponieważ zawiera dużo słownictwa związanego z prawem. Prawdopodobnie nie nadaje się dla osób uczących się codziennego języka angielskiego, ale jest idealny dla tych, którzy uczą się angielskiego w biznesie. Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności językowe w pracy, spróbuj.
Poziom trudności: średnio-zaawansowany do średnio-zaawansowanego
Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego.
Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka.
Rozpocznij test
4 sposoby na przyspieszenie nauki języka dzięki serialom Netflix
Ponieważ oglądanie Netflixa jest przyjemne, łatwo jest się do tego zmusić. Następnym razem, gdy będziesz oglądać serial na Netflixie, zastosuj się do poniższych wskazówek, aby osiągnąć maksymalną efektywność nauki.
Oglądaj z włączonymi napisami
Pierwszym krokiem jest pozostawienie włączonych napisów angielskich. Oglądanie programów z włączonymi napisami to świetny sposób na naukę nowego słownictwa. Możesz łatwo rozpoznać często używane słowa i zwroty. Wyraźnie widać też, jak wymawia się dane słowo. Angielska pisownia i wymowa mogą być czasami mylące, dlatego napisy mogą bardzo pomóc początkującym, ponieważ patrzysz na pisownię słowa i słuchasz jego wymowy w tym samym czasie. Możesz spróbować najpierw obejrzeć odcinek z napisami, a następnie ponownie obejrzeć go z wyłączonymi napisami, aby zwiększyć stopień trudności.
Ponownie obejrzyj fragmenty, których nie rozumiesz
Rodzimi użytkownicy języka angielskiego mówią zazwyczaj bardzo szybko. Dla osób uczących się języka oznacza to, że czasami mogą pojawić się fragmenty odcinka, których nie zrozumiesz. Wiele używanych słów i zwrotów zależy od kontekstu, więc po zakończeniu odcinka spróbuj ponownie obejrzeć fragment, którego nie zrozumiałeś, i poszukaj rzeczy, które mogłeś przeoczyć. Spróbuj odpowiedzieć na pytania, takie jak: Kto? Co? Gdzie? Kiedy? Dlaczego? Jak? Nie przejmuj się zbytnio, jeśli nadal nie wszystko rozumiesz, w nauce języka nie chodzi o doskonałość, ale o postęp. Kiedy Twoja znajomość angielskiego poprawi się, zobaczysz, że Twoje rozumienie również się poprawiło.
Szukasz kolejnego wyzwania? Ekspert językowy John Fotheringham zaleca obejrzenie tego samego odcinka lub filmu trzy razy: raz z napisami w języku ojczystym, raz z napisami angielskimi i raz bez żadnych napisów! Sprawdź jego wskazówki dotyczące nauki języka dzięki Netflixowi tutaj:
Zapisuj słowa, których nie rozpoznajesz
Nauka nowego słownictwa z programów jest naprawdę łatwa. Po prostu zatrzymaj film i zapisz nowe słowo. Następnie sprawdź je w słowniku online. Dzięki temu bardziej angażujesz się w proces uczenia się i przechodzisz od biernej do aktywnej roli w nauce języka. Dodatkowo możesz użyć tego rozszerzenia Google Chrome które pomaga porównać dwa języki napisów i oferuje wyskakujący słownik, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej czasu na szukanie nowych słów.
Powtarzaj na głos to, co słyszysz
Słuchanie to tylko jeden z etapów procesu uczenia się. Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności mówienia po angielsku, musisz ćwiczyć mówienie również. Kolejną zaletą Netflix jest to, że możesz wybrać postać, do której chcesz się upodobnić, i powtarzać za nią. Posłuchaj jednego zdania, zatrzymaj je i powtórz na głos. Nagraj się, a następnie porównaj swoją wymowę z oryginałem. Jeśli jest podobna, świetnie! Jeśli brzmi zupełnie inaczej, nie martw się, po prostu spróbuj jeszcze raz! Upewnij się, że stosujesz właściwą intonację. Czy postać jest szczęśliwa, smutna, zła czy podekscytowana? Pamiętaj, że uczysz się nie tylko wymowy słów, ale także ich użycia we właściwym kontekście.
Łączenie seriali Netflix z prywatnymi lekcjami języka
Choć Netflix świetnie nadaje się do rozwijania umiejętności słuchania i rozumienia, aby naprawdę nauczyć się języka, trzeba także ćwiczyć mówienie. Dlaczego nie wykorzystać nowo zdobytej wiedzy o angielskich zwrotach i słownictwie i nie przenieść ich na wyższy poziom? Przejrzyj stronę Preply aby znaleźć idealnego korepetytora dla siebie, w zależności od rodzaju angielskiego, jakiego chcesz się nauczyć, i pochwalić się tym, czego się nauczyłeś, na Netflixie.
Praca z korepetytorem jeden na jeden znacznie skróci czas potrzebny na opanowanie języka angielskiego i da Ci niepowtarzalną szansę na monitorowanie Twoich postępów przez profesjonalnego korepetytora, który będzie sprawdzał Twoje postępy w płynności, gramatyce, wymowie i ogólnych umiejętnościach komunikacyjnych.
Nauka nowych słów i zwrotów w domu jest świetna, ale połączenie jej z praktyką mówienia pozwoli Ci wejść w świat płynnego posługiwania się językiem angielskim!
Komentarze